Overhead Environment Mine Diver

Overhead Environment Mine Diver

Kurs Overhead Environment Mine Diver to szkolenie, które obejmuje nurkowania w zalanych kopalniach z limitem do maksymalnej głębokości 30m. bez używania gazów dekompresyjnych oraz skuterów. Jest to odpowiednik szkolenia Intro to Cave, ale realizowany w warunkach kopalni, a nie jaskini. Istnieje możliwość połączenia szkolenia Mine Diver oraz Intro to Cave w założeniu łączonego szkolenia w warunkach kopalni i jaskini.

Schemat szkolenia Overhead Environment Mine Diver to: umiejętne posługiwanie się kołowrotkiem w strefie otwartej wody oraz strefie cavern wraz z dowiązaniami do liny głównej, rodzaje i umiejętne wykorzystywanie technik pływackich, komunikacja świetlna oraz dotykowa, sytuacje awaryjne tj.:
– zepsute światło
– zarządzanie manifoldem w sytuacjach rozszczelnienia
– zagubiony nurek
– zagubiona lina
– wyjście z kopalni na jednym zestawie tzw. „po linie”

Tematyka wykładów

– środowisko overhead
– zasady bezpieczeństwa
– stres i nastawienie
– komunikacja i planowanie
– sprzęt i konfiguracja
– kołowrotki, guide Line i kodeks etyczny
– pływanie i pływalność
– niebezpieczeństwa związane z nurkowaniem w zalanych kopalniach
– nagłe wypadki
– ochrona miejsc nurkowych

Minima do przystąpienia kursu

Każdy uczestnik kursu Overhead Environment Mine Diver PSAI musi mieć ukończone 18 lat, posiadać aktualne badania lekarskie oraz ubezpieczenie nurkowe, oraz przejść test pływacki będący miarą kondycji fizycznej studenta tj. 350m w 14 min. techniką dowolną oraz przepłynięcie 25m pod powierzchnią lustra wody. Oprócz tego wszyscy kandydaci muszą mieć ukończone kursy Basic Nitrox, Twinset oraz Advanced Buoyancy Control PSAI bądź GUE Fundamentals Tech.

Wymagany sprzęt do kursu Overhead Environment Mine Diver według standardów federacji PSAI Internaional

Każdy z uczestników kursu musi posiadać twinset lub sidemount o minimalnej pojemności 2x12l i ciśnieniu roboczym min. 210bar. Z racji na długie ekspozycje oraz nurkowania powtórzeniowe zalecane jest używanie nitroksu EAN32.
– skrzydło ( 40lbs ), bez gumek, posiadające minimum jeden zawór spustowy w dolnej części
– płyta stalowa bądź aluminiowa zalecana uprząż jednoelementowa, 3 D-ringi, pas kroczny szeroki 2 D-ringi, chinch system
– automaty do twin setu (regulator główny na wężu o długości 200cm – 210cm)
– światło główne o minimalnej mocy 10W i czasu świecenia min. 2godz.
– dwa światła zapasowe
– jedno urządzenie tnące
– jeden główny kołowrotek jaskiniowy z twardym uchwytem typu Goodman min. 120m. ( Jeden kołowrotek na drużynę)
– szpulka o minimalnej ilości linki 30m.
– 3 arrows, 3 coockies
– wet notes
– kompas
– komputer 
– suchy skafander z dwoma kieszeniami 
– płetwy wraz ze sprężynami typu Jet Fin
– dwie maski wraz ze strapami
– jeden double ender (podwójny karabińczyk)

Czas i miejsce

Sesja szkoleniowa kursu Mine Diver musi odbyć się w zalanych kopalniach o minimalnej widoczności 6 metrów stąd też ilość możliwych miejsc do przeprowadzenia kursu jest mocno ograniczona. Szkolenia prowadzę w kopani KOBANJA  w Budapeszcie.. Czas trwania kursu to 5 dni nurkowych, minimum 10 godzi spędzonych pod wodą oraz ok. 15 godzin wykładów teoretycznych wraz z warsztatami. Maksymalna ilość kursantów na jednego instruktora to 3 : 1 Ilość kursów przeprowadzanych w ciągu roku uzależniona jest od ilość kursantów oraz dostępności miejsc nurkowych. Nurkowania na wodach otwartych, wykłady oraz test pływacki z chęci zaoszczędzenia czasu i skupieniu się wyłącznie na naszym docelowym miejscu nurkowym tj . kopalniach, prowadzone są przed wyjazdem w Piechcinie oraz sali wykładowej w Bydgoszczy.

 Cena kursu:

4000 zł + 250 zł licencja wraz z podręcznikiem w wersji elektronicznej. Do kosztów dodatkowych należy dodać wejściówki na miejsca nurkowe, transport, zakwaterowanie, wyżywienie, gazy.

Koszt transportu jest zdecydowanie obniżony dzięki możliwości wyjazdu w busie pięciu nurków.  

 

Scroll to Top